PLANKET Stockholm
PLANKET Stockholm är en institution, första gången var 1982 och PLANKET finns fortfarande. Ansökningen till årets PLANKET är öppen till 30 april. Gå in på PLANKETs hemsida och ansök, det är kul om man kommer med! Det är lite ”kredd” också att ha ställt ut på PLANKET!
Alla som ställt ut tidigare har fått ett mejl där PLANKET-gruppen skriver:
Som du säkert vet vid det här laget så öppnade ansökan till PLANKET 2025 den 1 april, och stänger den 30 april. Vi har fått en rejäl mängd ansökningar redan, men ännu är inte utställningen fullbokad! När antal sökande överskrider antalet tillgängliga platser så lottas platserna ut bland de som sökt.
PLANKET Stockholm 2025 arrangeras i år den 16-17 augusti på Södermalm, samtidigt som Nytorgsfesten äger rum.
Nytt för i år att du kan ansöka till det analoga PLANKET, en kurerad sektion av PLANKET som ställer ut bilder tagna med film. Här är antalet platser begränsade och deltagarna väljs ut av kuratorn.
Ansökan och mer information om PLANKET finns som vanligt på webbsidan https://planketsthlm.se.
Passa också på att följa oss på våra nystartade konton, där vi löpande informerar om årets utställning:
* Instagram: @planketstockholm, https://instagram.com/planketstockholm
* Facebook: PlanketStockholm, https://facebook.com/profile.php?id=61573798551052
Stort tack till dig som redan sökt!
Med vänliga påskhälsningar,
Planketgruppen