Hammarkullen – 40 år senare – Jens S Jensen

0
645

Jag besökte Göteborg i helgen. Ett besök på Hasselblad Center var givet. Den pågående utställningen med Jens S Jensens bilder, Hammarkullen – 40 år senare, var ett spännande tidsdokument. Det är främst bilder på människor som Jens mött under nästan ett halft sekel men det är också en serie bilder som jag känner passar in även i Stockholm. Attityder, människor och levnadsöden känns nära och gemensamma när jag vandrar genom utställningen. Då och nu. Barn växer upp blir tonåringar och helt plötsligt är de mor och farfäder med barnbarn. Miljön förändras men den finns ändå kvar som kitt i väggarna.

goteborg-100
Hasselblad Center – Jens S Jensen – Hammarkullen – 40 år senare – Foto: Jan Zettergren

Tänkte hela tiden under besöket på klubbens Gatufotogrupp och projekt som man kan leva med under mycket lång tid. Såg en liknande samling bilder, dock med ett helt annat syfte, fotoutställningen ”Vi hade fel” på Waldermarsudde i våras. Det var som att resa tillbaka 50 år tiden. Konstnären Carl Johan De Geers bilder från Paris, fotograferades för DN 1967, glömdes, kanske gömdes undan men blev ett intressant tidsdokument.

Jag känner att bildernas värde ofta ökar när vi får möjlighet att sätta in dem i ett tidsperspektiv.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.